:: AKTUALITY ::

Reakce na článek uveřejněný v Děčínském deníku dne 18. 4. 2016 – „Ve školství se během sedmi let prostaví 13 miliard“.

Již delší dobu sleduji, jak se čím dál víc prohlubují rozdíly mezi jednotlivými regiony v rámci územního rozvoje měst a obcí. Rozdíl mezi velkými městy a jejich satelitními sídly vůči některým odlehlým oblastem, zejména příhraničí, je obrovský.  Jedni vzkvétají a druzí pomalu, ale jistě skomírají. A to vše za vydatné podpory minulých vlád. Bohužel se v tom pokračuje i v současnosti. (...pokračování po rozkliknutí)

V první fázi vláda rozvíjejícím se regionům zajišťuje finanční prostředky na nové školy a školky. V druhé fázi bude muset vybudovat nové silnice a rozšířit dopravní obslužnost, aby se lidé dostali rychle za prací do měst. Tím se v těchto oblastech bude dál a dál roztáčet rozvojová spirála. Na druhém pólu se bude tato spirála točit obráceně. Samozřejmě pod podmínkou, že si to vedení radnic a jejich občané nechají líbit. Nastal čas, hlasitě se ozvat a ne bezradně a mlčky přihlížet.
Pokud nechceme, aby se za pár desítek let, přenesl veškerý život jen do velkých měst a jejich satelitů, tak se snažme přesvědčit vládu, poslance, senátory a zvolené zástupce velkých měst ať se nad současným stavem zamyslí a snaží se tento trend zastavit.
Vedení obcí a měst, kde se vlivem výstavby bytů zvyšuje počet obyvatel, si musí uvědomit, že jejich rozvoj nemůže být na úkor ostatních. Navýšením počtu obyvatel se jim zvyšují příjmy. Tak ať si z těchto příjmů zajistí sami výstavbu škol, školek a potřebnou infrastrukturu. Nemůžou chtít, aby na to dopláceli ostatní. Paní ministryně Kateřina Valachová a pan ministr Andrej Babiš to sice myslí dobře, ale musí si uvědomit, kam toto nespravedlivé přerozdělování financí může dospět. Vláda a poslanci se musí snažit zajistit rovnoměrný rozvoj celého území státu a ne zvýhodňovat jedny na úkor druhých. Kdyby představitelé obcí a měst zvýhodňovali některé jednotlivé části svých sídel, tak by se ve svých funkcích dlouho neudrželi. V rámci státu se na to pohlíží bohužel jinak, ale nemůže to tak být a nemůže se to tak nechat.
Bojovalo se za spravedlivější přerozdělování daní. Bojujeme i za zastavení současného trendu.

Kopecký Karel, starosta obce Horní Podluží